TAJEMNÉ PODZEMNÍ MĚSTO GLUŠICE - KOMPLEX OSÓWKA

Poslední, hlavní, největší, nejrozsáhlejší Hitlerovo sídlo, stavěné v Dolním Slezsku.
Podzemní komplex Osówka najdete cca 1 km kilometr směrem na severní východ od obce Kolce a cca 1 km na sever od obce Sierpnica.

obiekt

firma2   firma3

obiekt5   obiekt4

Koncem roku 1943 zahájili Němci v Sovích horách (v Dolním Slezsku) stavbu objektů Riese (mj. Osówky). Práce byly vedeny současně v mnoha lokalitách. Vznikaly pozemní obranné systémy a podzemní chodby. Stavbu zastaveno začátkem roku 1945. Důvodem zastavení prací byl čekaný příchod rudé armády. Po válce objekt byl vypleněn a uzavřen. V roce 1995 zahájeno zabezpečovací a adaptační práce pro zpřístupnění objektu turistům. Dne 9. března roku 1996 první návštěvníci mohli již vidět 650 m chodeb a podzemní díla. Pak zpřístupněno severně-západní část. Dnes můžete během prohlídky vidět 1500 m podzemních chodeb, díl, hal a bunkrů. Každý rok objekt získává na atraktivitě - je vybavován dalšími expozicemi, novými světly a interaktivními prvky. V roce 2008 vzniklo návštěvnické centrum - Centrum tajemství a zážitků. Návštěvnické centrum nabízí pokladnu, restauraci pro 60 návštěvníků, parkoviště pro 100 vozidel. Jsme na to pyšní, že naši návštěvnicí mají pohodlné zázemí, ve kterém mohou příjemně strávit čas, nezáleže na počasí a ročním období. Každý rok v podzemích přidáváme nové prvky vybavení, aby i opakovaná návštěva byla pro naše hosty zajímavá. Kvalifikovaný personál je zárukou vašich nezapomenutých zážitků z návštěvy Podzemního města Osówky.

Tajemné Podzemní město Glušice - komplex Osówka můžete navštěvovat celoročně, sedm dnů za týden, mimo státních svátků:
- Hod Boží velikonoční (dle kalendáře)
- Slavnost Všech svatých (1. 11.)
- Vánoce (25. 12.)

Otevírací doba podzemí:
duben-říjen od 10. až 16 hod.
listopad-březen od 10. až 16. hod.

V podzemích celý rok (i během letní sezóny) se udržuje nízká teplota, proto doporučujeme se na prohlídku vybavit teplým oblečením.
Během otevírací doby poskytujeme hlídané parkoviště:

Upozornění: pokladna přijímá platební karty.
Pro zájemce poskytujeme vypůjčení audio průvodce v češtině.


OCENĚNÍ:

- Soutěž Destinační společnosti Dolního Slezska (DOT) na nejzajímavější turistickou atraktivitu roku 2006. Atraktivita „Podzemní město Osówka - Turistická trasa“ byla vyhlášena vítězem.
- Celostátní Destinační společnost Polské republiky ocenila Turistický podnik Podzemní město Glušice - komplex Osówka certifikátem za turistický produkt „Tajemné podzemní město Osówka“.
- 1. místo internetové soutěže roku 2010: Perla koruny Dolního Slezska.
- Porota Destinační společnosti Dolního Slezska pro Systém certifikace turistických produktů Dolního Slezska Podzemnímu městu Osówce udělila Certifikát turistického produktu Dolního Slezska.
- Podzemní město Osówka získalo cenu 11. Mezinárodního veletrhu v Opoli za originální turistický produkt, Opole 2011.
- ZLATÁ MEDAILE TURISICKÉHO VELETRHU TOUR SALON, ZA TURISTICKÝ PRODUKT „PODZEMNÍ MĚSTO OSÓWKA“, POZNAŃ 2011