TAJEMNÉ PODZEMNÍ MĚSTO GLUŠICE - KOMPLEX OSÓWKA

Poslední, hlavní, největší, nejrozsáhlejší Hitlerovo sídlo, stavěné v Dolním Slezsku.
Podzemní komplex Osówka najdete cca 1 km kilometr směrem na severní východ od obce Kolce a cca 1 km na sever od obce Sierpnica.

obiekt

firma2   firma3

obiekt5   obiekt4

Koncem roku 1943 zahájili Němci v Sovích horách (v Dolním Slezsku) stavbu objektů Riese (mj. Osówky). Práce byly vedeny současně v mnoha lokalitách. Vznikaly pozemní obranné systémy a podzemní chodby. Stavbu zastaveno začátkem roku 1945. Důvodem zastavení prací byl čekaný příchod rudé armády. Po válce objekt byl vypleněn a uzavřen. V roce 1995 zahájeno zabezpečovací a adaptační práce pro zpřístupnění objektu turistům. Dne 9. března roku 1996 první návštěvníci mohli již vidět 650 m chodeb a podzemní díla. Pak zpřístupněno severně-západní část. Dnes můžete během prohlídky vidět 1500 m podzemních chodeb, díl, hal a bunkrů. Každý rok objekt získává na atraktivitě - je vybavován dalšími expozicemi, novými světly a interaktivními prvky. V roce 2008 vzniklo návštěvnické centrum - Centrum tajemství a zážitků. Návštěvnické centrum nabízí pokladnu, restauraci pro 60 návštěvníků, audiovizuální síň, parkoviště pro 100 vozidel a malé dětské hřiště. Jsme na to pyšní, že naši návštěvnicí mají pohodlné zázemí, ve kterém mohou příjemně strávit čas, nezáleže na počasí a ročním období. Každý rok v podzemích přidáváme nové prvky vybavení, aby i opakovaná návštěva byla pro naše hosty zajímavá. Kvalifikovaný personál je zárukou vašich nezapomenutých zážitků z návštěvy Podzemního města Osówky.

Tajemné Podzemní město Glušice - komplex Osówka můžete navštěvovat celoročně, sedm dnů za týden, mimo státních svátků:
- Hod Boží velikonoční (dle kalendáře)
- Slavnost Všech svatých (1. 11.)
- Vánoce (25. 12.)

Otevírací doba podzemí:
duben-říjen od 10. až 18. hod.
listopad-březen od 10. až 16. hod.

V podzemích celý rok (i během letní sezóny) se udržuje nízká teplota, proto doporučujeme se na prohlídku vybavit teplým oblečením.
Během otevírací doby poskytujeme hlídané parkoviště:

Upozornění: pokladna přijímá platební karty.
Pro zájemce poskytujeme vypůjčení audio průvodce v češtině.


OCENĚNÍ:

- Soutěž Destinační společnosti Dolního Slezska (DOT) na nejzajímavější turistickou atraktivitu roku 2006. Atraktivita „Podzemní město Osówka - Turistická trasa“ byla vyhlášena vítězem.
- Celostátní Destinační společnost Polské republiky ocenila Turistický podnik Podzemní město Glušice - komplex Osówka certifikátem za turistický produkt „Tajemné podzemní město Osówka“.
- 1. místo internetové soutěže roku 2010: Perla koruny Dolního Slezska.
- Porota Destinační společnosti Dolního Slezska pro Systém certifikace turistických produktů Dolního Slezska Podzemnímu městu Osówce udělila Certifikát turistického produktu Dolního Slezska.
- Podzemní město Osówka získalo cenu 11. Mezinárodního veletrhu v Opoli za originální turistický produkt, Opole 2011.
- ZLATÁ MEDAILE TURISICKÉHO VELETRHU TOUR SALON, ZA TURISTICKÝ PRODUKT „PODZEMNÍ MĚSTO OSÓWKA“, POZNAŃ 2011